Miks üks välk lõhub, aga teine põletab? Miks ilm külmaks müristab ja mida kujutab endast välk selgest taevast? Kuidas ühinevad õhk, veeaur ja päikesesoojus mõnikord laastavaks äikesetormiks? Kust saab elekter äikesepilve ja mis on keravälk?
„Välk ja pauk“ on esimene eestikeelne populaarteaduslik teos äikesest, see on mõeldud laiale lugejaskonnale ega eelda erialaseid eelteadmisi. Raamat algab ülevaatega äikeseprotsessi taustast – kuidas ja miks ühinevad meie igapäevased kaaslased õhk, veeaur ja päikesesoojus laastavaks äikesetormiks. Teises peatükis on juttu piksepilve elutsüklist, ehitusest ja liikumisest, samuti saab selgemaks äikesepilvest algavate tormituulte, rahe, paduvihma ja tornaadode olemus.
Kolmandast peatükist leiab vastuse välguga seotud küsimustele, alustades sellest, kuidas saab elekter äikesepilve ja lõpetades salapärase keravälguga. Neljas peatükk tutvustab äikese ja välgu uurimise ajalugu ning tänapäeva, viies aga kirjeldab äikest maailma, Euroopa ja Eesti kontekstis. Kuues peatükk annab põhjaliku ülevaate välgu ohtudest ja õpetab ennast ja oma kodu selle eest kaitsma. Viimane peatükk on mõeldud neile, keda huvitavad äikesevaatlused.
SVEN-ERIK ENNO alustas ilmavaatlusi viienda klassi poisina, kui ta ehitas Türil oma aeda ilmajaama. Äikest hakkas ta põhjalikumalt uurima geograafiaõpingute ajal Tartu ülikoolis ja 2014. aastal kaitses seal doktorikraadi. 2005. aastal taasasutas ta Eesti äikesevaatlejate võrgustiku, praegu töötab Suurbritannia ilmateenistuses Met Office ja Tartu ülikooli geograafia osakonnas.