Toivo Nahkur kirjutab raamatu eessõnas: ”See raamat võiks olla adresseeritud üliõpilastele, kes Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias on minu juures klaverit õppinud ja minu pianismiajaloo loenguid kuulanud, minu kolleegidele, sõpradele ja ka lihtsalt muusikat armastavatele muusikasõpradele. On seda palju või vähe? Klaveri eriala lõpetanuid on mul üle 50, klaverit on minu juures õppinud mitmed sajad üliõpilased, pianismi ajaloo loengutes on käinud sama palju, aastakümneid olen õpetanud poole koormusega Tallinna Muusikakeskkoolis, veel meistrikursused meil ja mujal, niisamuti loengud väljaspool akadeemiat ja muidugi minu kunagiste esinemiste auditoorium-kuulajaskond kontserdisaalides. Olen ju omal ajal sadu kontserte andnud...“
Kuigi minu põhitegevuseks on olnud klaverimängukunst ning õpetamine Muusikaakadeemias, on minu poolt kirjapandust varem ilmunud viis raamatut, mis ka laiemat huvi äratasid:
„Vestlusi Bruno Lukiga“ (1989) – Eesti kultuuripreemia määrati nii professorile kui ka minule
„Muusika läbi vaimu“ esimene osa – „Raamat pianismist ja pianistidest“ (2006)
teine osa – „Renessansist Bachini“ – (2010)
kolmas osa – „Barokk Saksamaal. Johann Sebastian Bach“ (2014)
„Erna Saar. Endast ja Johannes Võerahansust“ (2016)
Kuna muusika alal on viimastel aastatel ilmunud suhteliselt vähe raamatuid, siis on Toivo Nahkur edukalt täitnud tühemikku selles valdkonnas. Käesoleva kahes osas ilmuva raamatuga on Toivo Nahkur teinud ära väga suure töö. Ta on andnud ülevaate kogu maailma pianismist, on andnud sellele omapoolse hinnangu ja on selle töö käigus läbi lugendud kogu tähtsama kirjanduse sellel alal ja läbi kuulanud väga suure hulga salvestusi.