Enamik nõustuks, et „gramm ennetust on parem kui terve kilo ravi“, kuid tihti pole meie teod nende sõnadega kooskõlas: avaldame ju lakkamatult austust reageerimisele, taastumisele, päästmisele. Kui palju probleeme sallime põhjusel, et oleme unustanud: me suudame neid ennetada?
„Kui loome organisatsioone, siis teeme seda selleks, et anda inimestele suund. Põhimõtteliselt anname neile loa olla lühinägelik. Me ütleme: see on teie probleem. Määratlege oma missioon ja looge strateegia ning joondage oma ressursid selle probleemi lahendamiseks. Ja teil on jumalik õigus ignoreerida kõike, mis sellega ei ühti“, on Expedia endine tegevjuht Mark Okerstrom toonud välja reageeriva ehk allavoolu suunatud jõupingutuste paradoksaalsuse.
Miks on meie pingutused nii tugevalt suunatud reageerimisele, mitte ennetamisele? Kuidas tuvastada probleeme enne nende tekkimist? Kuidas mõõta edu, kui edu määratleda sündmusena, mida ei toimunud? Kellelt oodata tasu asjade eest, mida ei juhtunud?
Dan Heath määratleb ülesvooluna jõupingutusi, mis on suunatud probleemide ennetamisele, pakkudes selleks välja mitmeid praktilisi lahendusi. Ta uurib psühholoogilisi jõude, sealhulgas probleemipimedust, mis suruvad meid allavoolu ning analüüsib seitset põhiküsimust, millele peavad ülesvoolu tegevustele keskenduvad juhid tingimata vastama.