Ilmunud on ERSO ja Neeme Järvi album, mil nimeks parafraas Chuck Berry hitist „Roll over Beethoven“. Selle laulis veelgi kuulsamaks „The Beatles“, ent mingem ajas kaks sajandit tagasi...
„Teil pole aimugi, mis tunne on alati kuulda sellist hiiglast selja taga marssimas!“ kirjutas Johannes Brahms 1872. aastal, arutledes sümfoonia komponeerimise üle. Hiiglase all pidas ta silmas Ludwig van Beethovenit.
Viini viimase klassiku mõju lääne muusikale on tõepoolest pretsedenditu – Beethoven oli etalon, kellega tuli tahes tahtmata silmitsi seista.
Beethoveniga suhestumine ulatub aga tegelikult 21. sajandisse, iseäranis aastasse 2020, mil tähistati geeniuse 250. sünniaastapäeva. Käesoleval plaadil astuvad Beethoveniga dialoogi kaks erineva käekirjaga Eesti heliloojat. Huvitaval kombel on nende teoseid inspireerinud Beethoveni oopused ning plaadi keskmes olev neljas sümfoonia ajaliselt seotud – nii Elis Halliku teost ajendanud „Leonore“ avamäng, Peeter Vähi Fantaasias Beethoveni teemal osaliselt kasutatud sonaat „Appassionata“ kui ka neljas sümfoonia olid Beethovenil töös ühel ja samal, 1806. aastal.
Maestro Neeme Järvi on suutnud selle helilise värvikirevuse vormida ühtseks suurepäraseks tervikuks.
1 Ludwig van Beethoven / Peeter Vähi Hommage à brillance de Lune 8:18
2 Peeter Vähi Fantasy on a Theme by Beethoven * 8:21
3 Elis Hallik The Firehearted ** 8:55
Ludwig van Beethoven Symphony No 4 in B-flat major, Op 60 ***
4 I Adagio – Allegro vivace 10:51
5 II Adagio 9:51
6 III Scherzo-trio: Allegro vivace 5:57
7 IV Allegro ma non troppo 7:38
8 Ludwig van Beethoven Encore: Symphony No 8, II Allegretto scherzando *** 4:28
* World premiere recording
** Dedicated to Olari Elts and ERSO
*** Live recordings