Pianist ja helilooja Kristjan Randalu annab välja uue sooloalbumi oma nägemusega Schumanni laulutsüklist „Poeedi armastus". Randalu albumeid on ilmunud mitmete tuntud plaadifirmade alt (nt ECM, Sony Classical, Enja). Lisaks rahvusvahelisele tunnustusele (sh Grammy nominatsioon) on ta kahel korral pälvinud Eesti Muusikaauhindadel Aasta Jazzalbumi tiitli ning tema „Mussorgsky Pictures Revisited” oli The New York City Jazz Recordi 2020. aasta parimate plaatide nimekirjas.
Plaadifirma Berlin Classics alt ilmuv „Dichterliebe“ hõlmab Kristjan Randalu meisterlikke töötlusi Robert Schumanni tsüklist op. 48, mille 16 romantilist laulu põhinevad Heinrich Heine luulekogul „Lüüriline intermetso“ („Lyrisches Intermezzo“). Tavaliselt eeldatakse selle lüürilise kava puhul laulja esitust, Randalu aga otsustas teadlikult mitte valida ilmselget. Schumanni klaverimuusika omaette terviklikkusest lähtudes otsustas ta interpreteerida „Poeedi armastuse“ esmakordselt ainult klaveril – täiendatuna oma improvisatsioonidega. „Mind on alati paelunud sõnadeta muusika abstraktsus ja need laulud on minuga kaasas käinud palju aastaid,“ selgitab Randalu. „Seadsin eesmärgiks tsükli ümbertõlgendamise muusikalises keeles, milleni olen tänaseks jõudnud. Uued töötlused said enamasti alguse valitud meloodilistest, harmoonilistest ja rütmilistest elementidest, mis on lähtepunktiks täiesti uutele avastustele.“
Nii Heine kui ka Schumann olid oma aja visionäärid, kes nihutasid žanripiire ja kirjutasid ümber oma kunstiala reegleid. Niisiis on igati kohane, et Randalu kui improvisatsioonilise nüüdismuusika üks säravamaid esindajaid annab oma panuse Schumanni teoste edasiarendamisse, värskendades tsükli ülesehitust ja muusikalist „sõnavara“ 21. sajandi helikeelega. „Klassikalise laulu esteetikal on pikk, sajandite jooksul välja kujunenud traditsioon. Minu jaoks vastandub see džässi vahetumale ja individuaalsemale väljendusviisile, mis pole tingimata lihvitud kindla normi järgi, vaid peegeldab meid ümbritsevat siin ja praegu.“
Kristjan Randalu tunneb end ühtviisi koduselt nii improvisatsioonilises džässimaailmas kui ka klassikalise muusika sfääris. Tuginedes klassikalise traditsiooni süvitsi tundmisele, esitavad Randalu variatsioonid kaasaegse nägemuse, mis täiendab Schumanni romantilist algmaterjali improvisatsioonivabaduse, džässi spontaansuse ja rikkaliku harmooniaga. Temaatiliste liinide ja meloodianüansside muljetavaldav spektrum, mille Randalu on suutnud sellest romantilise muusika tähtteosest esile tuua, muudab tema töötluse ainulaadseks tervikuks, mis seisab ühe jalaga meie muutuvas olevikus, teisega aga kindlalt igikestvas traditsioonis
1.Im wunderschönen Monat Mai
2.Aus meinen Tränen sprießen
3.Die Rose, die Lilie, die Taube, die Sonne
4.Wenn ich in deine Augen seh´
5.Ich will meine Seele tauchen
6.Im Rhein, im heiligen Strome
7.Ich grolle nicht
8.Und wüssten´s die Blumen
9.Das ist ein Flöten und Geigen
10.Hör´ ich das Liedchen klingen
11.Ein Jüngling liebt ein Mädchen
12.Am leuchtenden Sommermorgen
13.Ich hab´ im Traum geweinet
14.Allnächtlich im Traume
15.Aus alten Märchen
16.Die alten bösen Lieder