Elizabeth II oli kõige pikemalt troonil olnud valitseja Suurbritannia ajaloos
Ajendatud kohusetundest ja toetatud usust, õnnelik oma koerte ja hobuste seltsis, oli ta austatud ja imetletud üle kogu maailma. Tema matus oli üleilmne sündmus, teda jäid leinama miljonid inimesed.
Ta nägu oli meile tuttav markidelt ja teleriekraanilt, enam kui 96 aasta vältel pildistati teda loendamatuid kordi ja kujutati kunstis. Kuid milline oli ta tegelikult? Kes ta oli? Ja mis oli see, mis tegi ta nii eriliseks?
Gyles Brandreth kohtus kuningannaga esmakordselt 20-aastasena. Järgneva viiekümne aasta jooksul kohtuti palju kordi nii avalikel kui ka eraviisilistel üritustel. Sõprus Edinburghi hertsogiga tagas Brandrethile privilegeeritud juurdepääsu Elizabeth II-le. Ta tegi aastate jooksul märkmeid, mis kõik põhinesid kohtumistel ja vestlustel kuningannaga, tema perekonna ja sõpradega, ja just need lähedased tähelepanekud teevad selle väga isikliku ülevaate kuninganna erakordsest elust ainulaadselt põnevaks.
Alates Elizabethi lapsepõlvest 1920. aastatel kuni Harry ja Meghani ajastuni 2020. aastatel, tema Windsori lossis veedetud sõja-aastatest kuni surmani Balmoralis jäädvustab käesolev raamat nii kuningliku ajaloo rahutu sajandi kui ka tõeliselt tähelepanuväärse naise intiimse portree.
Gyles Brandreth on tunnustatud biograaf ja bestsellerite autor, kunagine Chesteri linna parlamendisaadik ning praegune Chesteri ülikooli kantsler. Ta on asutanud projekti Poetry Together, mis toob kokku koolilapsed ja hoolduskodude elanikud tassi tee ja koogi juurde luulet kuulama; koos oma tütre Aphraga teeb ta 2022. aastal alustatud Rahvaste Ühenduse luule taskuhäälingut eesmärgiga tunnustada Rahvaste Ühendust luule kaudu.
Kõige enam tuntakse teda teleesinemiste tõttu sellistes programmides nagu „This Morning”, „QI”, „Celebrity Gogglebox” ja „The One Show” – ja kuninglike sündmuste kommentaatorina BBC-s, kuid alates 1980. aastatest on ta regulaarselt osalenud ka Radio 4 programmis „Just a Minute”. Koos leksikograaf Susie Dentiga juhib ta auhinnatud taskuhäälingut „Something Rhymes with Purple”.
Ajakirjanikuna on ta tegev sellistes ajalehtedes nagu Telegraph ja Daily Mail, samuti kirjutab ta kolumne ajakirja Oldie. Tema paljude raamatute seas on Victoria-aegsete mõrvamüsteeriumide sari, bestselleriks saanud autobiograafia „Odd Boy Out” ja Edinburghi hertsogi elust rääkiv raamat; hertsogiga kohtus ta National Playing Fields Associationi kaudu ajal, mil prints Philip oli organisatsiooni president ning kuninganna selle patroon.
Abielus kirjaniku ja kirjastaja Michèle Browniga; neil on kolm last ja seitse lapselast ning nad elavad Edela-Londonis Barnesis.