Alasti statistika

Koorime andmetelt hirmutava kesta
0 viiest
Hinda
Toode on läbimüüdud!
Statistikat on ikka kaldutud pidama valdkonnaks, mis pakub huvi üksnes vähestele. Viimasel ajal on statistikast aga saamas ala, mis on põnev ka nende jaoks, kes seni arvudest kaugel on seisnud. Üha enamatele probleemidele leiame lahenduse statistika abil. Kas prestiižika ülikooli lõpetamine toob majanduslikku tulu? Kuidas välja selgitada, missugused ained või harjumused põhjustavad vähki, kui me ei tohi neid inimeste peal katsetada? Kuidas teavad filmilaenutused, missuguseid filme teile pakkuda? Mis põhjustab arenenud riikides üha laiemalt levivat autismi?

Charles Wheelan keskendub statistilise analüüsi taga peituvale lihtsale loogikale. Tema raamatut lugedes paistavad niisugused keerukad mõisted nagu statistiline järeldamine, korrelatsioon ja regressioonanalüüs äkitselt imelihtsad. Wheelan näitab meile, mil moel teadlased eksperimentide käigus saadud keerulisest andmepuntrast lahendused ja avastused välja võluvad.

Samas hoiatab autor selle eest, et oskamatul kasutamisel võib statistika meid ekslike järeldusteni viia. Kui statistilisi võtteid kasutatakse valesti, võivad järeldused olla isegi ohtlikud. Mil moel näiteks jõuti tõdemuseni, et inimestel, kes teevad tööl lühikesi puhkepause, on suurem oht vähki surra? 36 000 kontoritöötajaga läbi viidud uuringu kinnitusel on neil, kes töös regulaarselt kümneminutilisi pause teevad, 41 protsenti suurem tõenäosus järgmise viie aasta jooksul vähki surra. Hirmutav, kas pole? Kui aga mõelda, et nende kümneminutiliste töökatkestuste taga on enamasti suitsupausid, on selge, et vähki ei põhjusta mitte lühikesed puhkepausid, vaid sigaretid. Statistika on justkui tulirelv – õigesti kasutatuna vajalik, kuid valedes kätes äärmiselt ohtlik. Wheelani raamat õpetab teid selle valdkonna vastu piisavalt austust tundma, et te ei käsitseks statistikat taparelvana.

Raamatus pole ühtki igavat lehekülge. Siin leidub vähe matemaatikat, võrrandeid ja graafikuid, kui neid siiski ette tuleb, on neil selge eesmärk. See-eest on raamatus ohtralt näiteid, mis veenavad lugejat, et statistikaga tutvumine võib avada ta silmad paljudes küsimustes, mis varem peamurdmist põhjustasid. Iga teemat illustreerivad elulised ja värvikad näited: statistika on omal kohal nii spordis, õllemüügis, vorstifestivalidel kui telemängudes. Charles Wheelan tõestab veenvalt, et statistika võib olla puhas mõnu.

Toode on läbimüüdud!