See raamat lõpetab tetraloogia võitlustest Läänemerel II maailmasõja algusest lõpuni. Eelnevalt on ilmunud juba kolm raamatut: „Võitlused Läänemerel. Suvi 1941“ ja „Võitlused Läänemerel. Sügis 1941 ja 1942“ ning „Võitlused Läänemerel 1943–1945“. Nüüd on lugejatel käes ka suure sõja esimest perioodi käsitlev teos.
Käsitletakse eelkõige Saksa-Poola sõja ja Talvesõja merevõitlusi ning Eesti seoseid nendega, allveelaeva Orzeł seiklusi, samuti Nõukogude Liidu mereväebaaside rajamist Eesti territooriumile, Balti riikide mereblokaadi 1940. aasta suvel ja nende riikide annekteerimist NSV Liidu koosseisu. Edasi antakse ülevaade Eesti sõjalaevastiku likvideerimisest, mereväelaste ja sõjalaevade edasisest saatusest.
Raamat lõpeb kahe imperialistliku kiskjariigi, Natsi-Saksamaa ja punaimpeeriumi kuni 22. juuni koidikuni 1941 kestnud ettevalmistustega omavaheliseks arveteklaarimiseks.
Nagu tavaks on saanud, vaatleme ka nende sündmustega seotud legende ja rahvajutte ning üritame kindlaks teha, kas need ka tõele vastavad.