Raamat "Vanemuise unustatud laulud“ koosneb 16 unikaalsest päevikust, kirjutatud Karl Laane poolt, kes oli eestluse hoidja suures sõjamöllus ja üks eesti paguluse loojatest Saksamaal. Päevikud algavad aastal 1944 ja lõpevad 1947. Antud ajavahemikus haigutab Eesti ajaloos endiselt üsna suur must auk. Raamat toob selgust ning annab hea ülevaate tollest tumedast ajaperioodist just läbi looja silmade, milles on õpetused Eesti rahva ja kultuuri kestma jäämiseks võõras maailmas, rasketes oludes.
Raamat annab ülevaate eestlaste ränkraskest olukorrast sõja lõpul, eriti just lapseeas noorte poiste elust, kes saadeti ülekohtuselt lootusetutesse lahingutesse surema. Raamat keskendub olukordade analüüsile läbi eestlase vaatevinkli. Pärast sõja lõppu kasutas Karl Laane oma oskusi, millised omandas enne sõda Haridusliitu juhtides, sõjavangilaagrites õppetöö korraldamiseks ja kultuuri ning eestlaste moraali hoidmiseks.
Lisaks igapäevaelu toimetused ja askeldused Saksamaa vangilaagrites. Põhjalik kirjeldus koolide loomisest, õppetöö algusest ja edaspidisest korraldusest. Ülevaated tolle aja tähtsamatest poliituudistest. Siirdumine tsiviilellu. Pagulas-Eesti välja kujunemine Saksamaal; kultuuriüritused, reisikirjeldused, mis on läbi põimunud filosoofia, mälestuste, igatsuste ja patriotismiga. Raamat sisaldab ka palju omaloomingulisi luuletusi nii autorilt endalt kui ka kaaslastelt.
Päevikud on läbi käinud pika tee, olnud tükk aega kadunud ja okupatsiooniajal saladuses hoitud.