Näidend põhineb Jaan Krossi elukäigu motiividel ajal, mil Kross oli pärast vangilaagreid asumisel Krasnojarski krais ja seejärel tagasi Eesti NSV-s. Just Siberis hakkas Kross tegema süstemaatilist kirjanikutööd, mida soodustas sõbralik kooselu kommunist Alma Vaarmaniga. Tallinnasse tagasi tulles püüdis ta kirjandusliku tööga leiba teenida, esialgu aga edutult.
Eluloolisi motiive ühendab ja teisendab kujutluslik lugu. Selle pealkiri tuleneb Andrei laulust Juri Miljutini operetis „Rahutu õnn“ („Suur Siberimaa, tume põline laas …“), mis sai omal ajal kuulsaks Georg Otsa esituses. Suur osa teose taustafaktoloogiast on näidendi autori poolt avatud ajakirjas Tuna aastal 2017.
Näidend on pühendatud rahvusvaheliselt tuntuima eesti kirjaniku Jaan Krossi 100. sünniaastapäevale. Teos kuulub samasse sarja Unduski varasemate näidenditega „Boulgakoff” (laval 2008 Eesti Draamateatris) ja „Quevedo” (laval 2010 Vanemuises), kus peategelaseks on vaimu ja võimu vahelist heitlust oma isikus teravalt läbi elav kirjanik.
Näidendi esmalavastus oli Eesti Draamateatris 15. veebruaril 2020, lavastas Hendrik Toompere, Jaani osas oli Tambet Tuisk.