"Raamat räägib sellest, kuidas kaunistasid vanad eestlased oma ratsusid ja rakendeid pühapäevasõitudeks – sõitudeks kosja, pulma, külla, kirikusse. See on üks eriline ja isegi veidi müstiline ning seni väheuuritud osa Eesti kultuurist.
Tutvustatud on kõiki olulisemaid ratsa- ja rakendivarustuse hulka kuuluvaid esemeid: maalitud lookasid, nikerdatud sadulaid ja rangipuid, kootud ohje, tikitud sõidutekke jne. Nendest on raamatus hulgaliselt kauneid fotosid. Esemete juurde on pandud kirja need jutud, mida rahvas on nende valmistamise, kaunistamise ja kasutamise kohta pajatanud. Näiteks algab niimoodi üks kurioosne lugu sõidutekkidest (lk 152): „Sõidu tekkide kirevust võis kõige paremini suurtel pühadel ja jõululaupäeva õhtul kiriku väravas nähe, sest siis olid need kõige paremad ja ilusamad välja toodud. Kuid siis õhtul leidsid mõned kirikust välja tulles oma uhked vaibad puudu olema … .“
Ühe alusmaterjalina on raamatu koostamisel kasutatud hoburiistade etnograafilist uurimust, mis valmis 2014.a. koostöös Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemiaga Euroopa Regionaalarengu Fondist rahastatava Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse innovatsiooniosaku toetusel.
Raamat on eesti ja inglise keeles.
"