Islamism tekkis paralleelselt itaalia fašismiga ja natsionaalsotsialismiga. Selle fašismilaadne mõttevara on aga pärit palju kaugemast ajast, juured ulatuvad juba algislamini. Hamed Abdel-Samad loob oma analüüsis silla islami algajast kuni nüüdisajani. Fašismi põhijooned kumavad läbi kõikjal: nii organisatsioonistruktuuris kui ka religioonis, mis on alati inimesest kõrgemal.
Oluline raamat, mille teemad tõid Hamed Abdel-Samadile kaasa fatva. Juba ainuüksi see paljastab islamismi palet.
Fašism on välja kasvanud Esimese maailmasõja varemetest. Sügavast lüüasaamise ja alanduse tundest tekkisid rahvusliku ja rassilise üleoleku ideed, vägivaldne võõraste tõrjumine ja imperialistlik maailmavalitsemispüüdlus. Fašistlik ideoloogia mürgitab oma poolehoidjaid kibestumise ja vihaga, ähvardab vastaseid kättemaksuga ning ülistab militarismi ja ohvrivalmidust kuni sumani.
Hamed Abdel-Samad näitab, et need ja paljud teised fašismi aspektid ilmnevad ka islamismis. Ja ta astub veel sammu kaugemale: fašismilaadsed jooned on olemas juba algislamis. Lähtudes Koraanist ja Muhamedi pärimusest loob ta silla mineviku tähtsamate mõtlejate juurest nüüdisaja niinimetatud mõõdukate islamistideni.
Tema põhjendatud analüüs näitab ehmataval moel, et demokraatia ja poliitiline islamism välistavad teineteist. Kuni kehtib religiooni puutumatus, ei saa võim lähtuda rahvast. Ja kuni kehtib džihaadi kui Jumala poolt seatud vahendi printsiip, mis peab aitama islami võidule uskmatute üle, ei hakka terrori ja rõhumise vundament mõranema.