Teedeajalugu, eriti selle kaasaegsemas tähenduses, on suuresti tehnikaajalugu. Seetõttu pole üllatav, et suure ja väljapaistvama osa Eesti Maanteemuuseumi kollektsioonist moodustab just teemasinate kogu. Käesolevas raamatus tõstetakse esile masinaid, seadmeid ja mehhanisme, mis on Eesti teedeajaloo kontekstis unikaalsed ja mille sündi on kohalikud meistrid enam panustanud. Käsitlemist leiavad Eesti teehöövli toomise traditsioonid viimase sajandi vältel, samuti kohalikud arendused teede talihoolde valdkonnas ning mitmed teised meil rakendamist leidnud masinad, seadmed ja mehhanismid. Viimase sajandi jooksul Eesti teedel toimunud muutustele on oma loova mõtte, töö ja otsingutega kaasa aidanud paljud inimesed. Trükise eesmärgiks on teadvustada ja väärtustada nende teerajajate rolli ja pärandit.
Lisaks põhitekstile ja vanadele reportaažikatketele ajakirjandusest, leiab huviline raamatust üle 150 temaatilise foto ja joonise, millest enamik pärineb Eesti Maanteemuuseumi kogust.
„Eesti teerajajad“ on omalaadseks järjeks nii sisu, formaadi kui kujunduse poolest 2019. aastal ilmunud raamatule „Masinate valitsemine“, mis koondab kaasaegsete mälestusi, dokumente ja fotovaateid Eesti inimeste autokasutuskogemustest läbi 20. sajandi. Autotranspordi arengule on olnud iseloomulik, et sisepõlemismootoril põhineva liikumisviisi levikule ei jõudnud sobiv liiklustaristu teedeehituse näol sama kiirelt järele. Nii on autotranspordi areng ja selleks vajaliku taristu arendamisega seonduvate tööde mehhaniseerimine olnud omavahelises tihedas seoses, mida tänane liikleja enam vahetult ei pruugi tunnetada.
Mõlemad trükised on valminud seoses 2019. aastal Eesti Maanteemuuseumis avatud uue näitusekeskkonnaga „Masinahall – masinate valitsemine“, pakuvad huvilistele täiendavat teavet.