Lee Freeman-Shor uuris rohkem kui seitsme aasta jooksul 1866 investeeringut ehk kokku 30 874 tehingut, mille tegid 45 maailma tippinvestorit. Reegleid oli vaid üks: investeerida võib ainult kümnesse aktsiasse, mis kujutavad endast nende kõige paremaid ideid raha teenimiseks.
Teoorias oli kõik lihtne – maailma parimad investorid investeerimas parimatesse ideedesse –, edu tundus olevat kindel. Selgus aga, et ainult 49 protsenti parimatest investeerimisideedest teenis raha. Sama hästi oleks võinud münti visata.
Veelgi üllatavam oli aga see, et ehkki mõned edukatest investoritest teenisid investeeringuga vaid 30 protsendil juhtudest, ei kaotanud peaaegu ükski neist kokkuvõttes raha, vastupidi – teeniti palju. Niisiis tekkis küsimus: kuidas teenivad nad suurt kasumit, kui nende ideed on enamikul juhtudel valed?
Tulemusi süvitsi analüüsides jõudis Freeman-Shor järeldusele, et edukal investeerimisel osutub määravaks viis, kuidas seda ellu viiakse, mitte kogemus või ekspertsus. Investorite kogukonnad on raamatus vastavalt investeerimisotsustele jaotatud hõimudesse: Küülikud, Palgamõrtsukad, Kütid, Röövlid ja Asjatundjad. Osa neist pööras kaotuse võiduks, osa ei teinud kaotusseisus midagi ja jäigi kaotajaks, osa oli algusest peale jõulise lähenemisega, ent lõpptulemus võis olla hoopis erinev.
Kohanemine on võti. Kui oskad õigesti hinnata, kui palju raha ideesse investeerida ning mida teha võitvasse või kaotavasse positsiooni sattudes, oled õigel teel, ükskõik kui suur kogemustepagas sul eelnevalt on. Niisiis on raamat vastavalt üles ehitatud:
• esimene osa käsitleb olukorda, kus oled investeerinud suurepärasesse ideesse, aga leiad end raha kaotamas;
• teises osas käsitletakse olukorda, kus oled pärast õnnestunud investeeringut sattunud realiseerimata kasumi otsa.
Oled sa Küülik, Palgamõrtsukas, Kütt, Röövel või Asjatundja? Freeman-Shori elulise juhtumiuuringu toel võid õppida nägema kõrvalt iseenda investeerimiskäitumist ja tulevikus paindlikumaid otsuseid tegema, et püsida võitjate poolel.
Lee Freeman-Shor haldab praegu üle miljardi USA dollari suurtes alfa- ja erinevate varaklasside investeerimisstrateegiates. Aastal 2012 kuulus ta Citywire 1000 nimekirja kui üks maailma parimatest fondijuhtidest. Citywire on omistanud talle AAA-reitingu, S&P Capital IQ fondiuuringud andnud kuldse märgise ja Morningstar OBSR pronksmärgise. Ta on Old Mutual Global Investorsis töötanud alates 2005. aasta oktoobrist ja oli varem aktsiaanalüüsi valdkonna kaasjuht. Enne Old Mutual Global Investorsiga liitumist töötas Lee Schrodersis, Winterthuris ja eraklientide varahalduses.