Miks me mäletame minevikku, aga mitte tulevikku? Mida tähendab, et aeg “kulgeb”? Kas meie eksisteerime ajas või eksisteerib aeg hoopis meis endis? See on ainult väike osa küsimustest, mida Carlo Rovelli “Aja korras” käsitleb.
Enamikele lugejatest on see tundmatu maa, kuigi aeg mängib meie igapäevaelus väga olulist rolli. Mida rohkem teadlased aja kohta teada saavad, seda salapärasemaks see muutub. Meile meeldib mõelda, et me liigume minevikust tulevikku, et aeg on midagi vääramatut ja korrapärast ja et seda saab täpselt mõõta. Rovelli pöörab need arusaamad pea peale ning esitab värvika nägemuse universumist, kus meie arusaamad ajast enam ei kehti. Ta võtab ideid teadusest, kirjandusest ja filosoofiast ning põimib need haaravalt ja ladusalt kokku, andes lugejale võimaluse näha aega hoopis teise nurga alt – aja mõistmiseks on kõigepealt vaja aru saada iseenese rollist ajas.
„Rovelli teosed on lugejate seas saavutanud suure populaarsuse ning tema nimi on kiiresti kerkinud samasse ritta Neil deGrasse Tysoni ja Stephen Hawkingiga. Aga erinevalt neist geeniustest on Rovellis peidus veel filosoof, kes armastab kirjandust ja popkultuuri, mis teeb tema teksti hõlpsasti mõistetavaks ka füüsikakaugetele inimestele.“ – Chadwick Jenkins, popmatters.com
Carlo Rovelli on teoreetiline füüsik, kes on tugevalt mõjutanud ruumi ja aja füüsika mõistmist. Ta on töötanud Itaalias ja USA-s ning juhib praegu Prantsusmaal Marseille’s teoreetilise füüsika keskuse kvantgravitatsiooni uurimisrühma. Tema raamatud „Seitse lühikest füüsikatundi“ (e.k. 2016) ning „Reaalsus ei ole see, mis paistab“ („Reality is Not What it Seems“) on rahvusvahelised menukid, mis tõlgitud 41 keelde.